- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Type | JK Type |
| Output Type | Differential |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Frequency - Clock | 105MHz |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6.5ns @ 5V, 50pF |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Current - Quiescent | 19mA |
| Input Capacitance | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| 74F112SCX.pdf | |
- Commodity Description
Flip Flop JK-Type Neg-Edge 2-Element 16-Pin SOIC N T/R
- Related Products
Popular Models

- MC10H123PG
- Manufacturer:Logic chip

- MC74AC02NG
- Manufacturer:Logic chip

- 74LVC1G07GW,125
- Manufacturer:Logic chip

- MC74HC4020ANG
- Manufacturer:Logic chip

- 74AHCT1G14SE-7
- Manufacturer:Logic chip