- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 500 |
| Packaging | Tube |
| Logic Type | NOR Gate |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Inputs | 2 |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Current - Quiescent (Max) | 4μA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Logic Level - Low | 0.9 V ~ 1.65 V |
| Logic Level - High | 2.1 V ~ 3.85 V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6.5ns @ 5V, 50pF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Datasheet | |
|---|---|
| MC74AC02NG.pdf | |
- Commodity Description
NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS Automotive 14-Pin PDIP Tube
- Related Products
Popular Models

- MC10H123PG
- Manufacturer:Logic chip

- MC74AC02NG
- Manufacturer:Logic chip

- 74LVC1G07GW,125
- Manufacturer:Logic chip

- MC74HC4020ANG
- Manufacturer:Logic chip

- 74AHCT1G14SE-7
- Manufacturer:Logic chip