- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Logic Type | Inverter |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Features | Schmitt Trigger |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Current - Quiescent (Max) | 2μA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Logic Level - Low | 0.5 V ~ 0.6 V |
| Logic Level - High | 1.9 V ~ 2.1 V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8ns @ 5V, 50pF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-353 |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Datasheet | |
|---|---|
| 74AHCT1G14SE-7.pdf | |
- Commodity Description
IC INVERTER GATE SOT353
- Related Products
Popular Models

- MC10H123PG
- Manufacturer:Logic chip

- MC74AC02NG
- Manufacturer:Logic chip

- 74LVC1G07GW,125
- Manufacturer:Logic chip

- MC74HC4020ANG
- Manufacturer:Logic chip

- 74AHCT1G14SE-7
- Manufacturer:Logic chip