- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 500 |
| Packaging | Tube |
| Logic Type | Binary Counter |
| Direction | Up |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 14 |
| Reset | Asynchronous |
| Timing | - |
| Count Rate | 50MHz |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Datasheet | |
|---|---|
| MC74HC4020ANG.pdf | |
- Commodity Description
CMOS Logic, 14-Stage Binary Ripple Counter, PDIP-16, Pb-Free
- Related Products
Popular Models

- MC10H123PG
- Manufacturer:Logic chip

- MC74AC02NG
- Manufacturer:Logic chip

- 74LVC1G07GW,125
- Manufacturer:Logic chip

- MC74HC4020ANG
- Manufacturer:Logic chip

- 74AHCT1G14SE-7
- Manufacturer:Logic chip