- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Logic Type | Inverter |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
| Current - Quiescent (Max) | 1μA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Logic Level - Low | 0.5 V ~ 1.65 V |
| Logic Level - High | 1.5 V ~ 3.85 V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 5-TSSOP |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Datasheet | |
|---|---|
| 74AHC1G04GW,125.pdf | |
- Commodity Description
Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP T/R
- Related Products
Popular Models

- MC10H123PG
- Manufacturer:Logic chip

- MC74AC02NG
- Manufacturer:Logic chip

- 74LVC1G07GW,125
- Manufacturer:Logic chip

- MC74HC4020ANG
- Manufacturer:Logic chip

- 74AHCT1G14SE-7
- Manufacturer:Logic chip