- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Logic Type | AND Gate |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Current - Quiescent (Max) | 200μA |
| Current - Output High, Low | 32mA, 32mA |
| Logic Level - Low | 0.7 V ~ 0.8 V |
| Logic Level - High | 1.7 V ~ 2 V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 1.7ns @ 5V, 50pF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 5-TSOP |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Datasheet | |
|---|---|
| 74LVC1G08GV,125.pdf | |
- Commodity Description
AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T/R
- Related Products
Popular Models

- MC10H123PG
- Manufacturer:Logic chip

- MC74AC02NG
- Manufacturer:Logic chip

- 74LVC1G07GW,125
- Manufacturer:Logic chip

- MC74HC4020ANG
- Manufacturer:Logic chip

- 74AHCT1G14SE-7
- Manufacturer:Logic chip