- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Motion Sensors - Accelerometers |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Digital |
| Axis | X, Y, Z |
| Acceleration Range | ±2g, 4g, 8g |
| Sensitivity (LSB/g) | 1 (±2g) ~ 4 (±8g) |
| Sensitivity (mV/g) | - |
| Bandwidth | 6.25Hz ~ 400Hz |
| Output Type | SPI |
| Voltage - Supply | 1.6 V ~ 3.5 V |
| Features | Sleep Mode, Temperature Sensor |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TFLGA |
| Supplier Device Package | 16-LGA (3x3.25) |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 5,000 |
| Other Names | ADXL362BCCZ-RL-ND ADXL362BCCZ-RLTR |
| Datasheet | |
|---|---|
| ADXL362BCCZ-RL.pdf | |
- Commodity Description
Accelerometer Triple ±2g/±4g/±8g 2V 16-Pin LGA T/R
- Related Products
Popular Models

- LIS3DHTR
- Manufacturer:Acceleration sensor

- MMA8452QR1
- Manufacturer:Acceleration sensor

- MMA7660FCR1
- Manufacturer:Acceleration sensor

- ADXL345BCCZ-RL7
- Manufacturer:Acceleration sensor

- ADXL362BCCZ-RL
- Manufacturer:Acceleration sensor