- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Motion Sensors - Accelerometers |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Digital |
| Axis | X, Y, Z |
| Acceleration Range | ±2g, 4g, 8g, 16g |
| Sensitivity (LSB/g) | 1000 (±2g) ~ 83 (±16g) |
| Sensitivity (mV/g) | - |
| Bandwidth | 0.5Hz ~ 625Hz |
| Output Type | I²C, SPI |
| Voltage - Supply | 1.71 V ~ 3.6 V |
| Features | Adjustable Bandwidth, Selectable Scale, Temperature Sensor |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFLGA |
| Supplier Device Package | 16-LGA (3x3) |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 4,000 |
| Other Names | 497-10613-2 |
| Datasheet | |
|---|---|
| LIS3DHTR.pdf | |
- Commodity Description
Accelerometer Triple ????}2g/????}4g/????}8g/????}16g 2.5V 16-Pin LGA T/R
- Related Products
Popular Models

- LIS3DHTR
- Manufacturer:Acceleration sensor

- MMA8452QR1
- Manufacturer:Acceleration sensor

- MMA7660FCR1
- Manufacturer:Acceleration sensor

- ADXL345BCCZ-RL7
- Manufacturer:Acceleration sensor

- ADXL362BCCZ-RL
- Manufacturer:Acceleration sensor