- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Motion Sensors - Accelerometers |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Last Time Buy |
| Type | Digital |
| Axis | X, Y, Z |
| Acceleration Range | ±1.5g |
| Sensitivity (LSB/g) | 21.33 |
| Sensitivity (mV/g) | - |
| Bandwidth | - |
| Output Type | I²C |
| Voltage - Supply | 2.4 V ~ 3.6 V |
| Features | Adjustable Bandwidth, Sleep Mode |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-VFDFN |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 1,000 |
| Other Names | 935322881515 MMA7660FCR1-ND MMA7660FCR1TR |
| Datasheet | |
|---|---|
| MMA7660FCR1.pdf | |
- Commodity Description
MMA7660FCR1 by NXP Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。MMA7660FCR1 Price reference $ 0.6333。MMA7660FCR1 - Categories :Sensors, Transducers > Motion Sensors - Accelerometers
;Series :-;Packaging :Tape & Reel (TR);Part Status :Last Time Buy;Type :Digital;Axis :X, Y, Z;Acceleration Range :±1.5g;Sensitivity (LSB/g) :21.33;Sensitivity (mV/g) :-;Bandwidth :-;Output Type :I²C;Voltage - Supply :2.4 V ~ 3.6 V;Features :Adjustable Bandwidth, Sleep Mode;Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA);Mounting Type :Surface Mount;Package / Case :10-VFDFN;Supplier Device Package :10-DFN (3x3);Standard Package :1,000;Other Names :935322881515、MMA7660FCR1-ND、MMA7660FCR1TR、;。You can download MMA7660FCR1 Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information MMA7660FCR1 Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- LIS3DHTR
- Manufacturer:Acceleration sensor

- MMA8452QR1
- Manufacturer:Acceleration sensor

- MMA7660FCR1
- Manufacturer:Acceleration sensor

- ADXL345BCCZ-RL7
- Manufacturer:Acceleration sensor

- ADXL362BCCZ-RL
- Manufacturer:Acceleration sensor