- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Sensors, Transducers > Motion Sensors - Accelerometers |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Digital |
| Axis | X, Y, Z |
| Acceleration Range | ±2g, 4g, 8g |
| Sensitivity (LSB/g) | 1024 (±2g) ~ 256 (±8g) |
| Sensitivity (mV/g) | - |
| Bandwidth | 0.78Hz ~ 400Hz |
| Output Type | I²C |
| Voltage - Supply | 1.95 V ~ 3.6 V |
| Features | Adjustable Bandwidth, Selectable Scale, Sleep Mode |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-VFQFN |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 1,000 |
| Other Names | 935325497167 MMA8452QR1-ND MMA8452QR1TR |
| Datasheet | |
|---|---|
| MMA8452QR1.pdf | |
- Commodity Description
MMA8452QR1 by NXP Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。MMA8452QR1 Price reference $ 0.5761。MMA8452QR1 - Categories :Sensors, Transducers > Motion Sensors - Accelerometers
;Series :-;Packaging :Tape & Reel (TR);Part Status :Active;Type :Digital;Axis :X, Y, Z;Acceleration Range :±2g, 4g, 8g;Sensitivity (LSB/g) :1024 (±2g) ~ 256 (±8g);Sensitivity (mV/g) :-;Bandwidth :0.78Hz ~ 400Hz;Output Type :I²C;Voltage - Supply :1.95 V ~ 3.6 V;Features :Adjustable Bandwidth, Selectable Scale, Sleep Mode;Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA);Mounting Type :Surface Mount;Package / Case :16-VFQFN;Supplier Device Package :16-QFN (3x3);Standard Package :1,000;Other Names :935325497167、MMA8452QR1-ND、MMA8452QR1TR、;。You can download MMA8452QR1 Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information MMA8452QR1 Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- LIS3DHTR
- Manufacturer:Acceleration sensor

- MMA8452QR1
- Manufacturer:Acceleration sensor

- MMA7660FCR1
- Manufacturer:Acceleration sensor

- ADXL345BCCZ-RL7
- Manufacturer:Acceleration sensor

- ADXL362BCCZ-RL
- Manufacturer:Acceleration sensor