- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Discrete Semiconductor Products > Transistors - IGBTs - Single |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| IGBT Type | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 55A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 220A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2V @ 15V, 27A |
| Power - Max | 200W |
| Switching Energy | 120µJ (on), 540µJ (off) |
| Input Type | Standard |
| Td (on/off) @ 25°C | 32ns/170ns |
| Test Condition | 480V, 27A, 5 Ohm, 15V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Gate Charge | 180nC |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 25 |
| Other Names | *IRG4PC50UPBF 63-6002PBF 63-6002PBF-ND SP001547878 |
| Datasheet | |
|---|---|
| IRG4PC50UPBF.pdf | |
- Commodity Description
600V ULTRAFAST 8-60 KHZ DISCRETE IGBT IN A TO-247AC PACKAGE
- Related Products
Popular Models

- STGF19NC60KD
- Manufacturer:IGBT tube

- STGP7NC60HD
- Manufacturer:IGBT tube

- IRG4PC30FPBF
- Manufacturer:IGBT tube

- FGA25N120ANTDTU_F109
- Manufacturer:IGBT tube

- FGL60N100BNTDTU
- Manufacturer:IGBT tube