- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Discrete Semiconductor Products > Transistors - IGBTs - Single |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| IGBT Type | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 31A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 120A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.8V @ 15V, 17A |
| Power - Max | 100W |
| Switching Energy | 230µJ (on), 1.18mJ (off) |
| Input Type | Standard |
| Td (on/off) @ 25°C | 21ns/200ns |
| Test Condition | 480V, 17A, 23 Ohm, 15V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Supplier Device Package | TO-247AC |
| Gate Charge | 51nC |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 25 |
| Other Names | *IRG4PC30FPBF SP001537154 |
| Datasheet | |
|---|---|
| IRG4PC30FPBF.pdf | |
- Commodity Description
IRG4PC30FPBF by International Rectifier Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。IRG4PC30FPBF Price reference $ 1.5403。IRG4PC30FPBF - Categories :Discrete Semiconductor Products > Transistors - IGBTs - Single
;Series :-;Packaging :Bulk;Part Status :Active;IGBT Type :-;Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :600V;Current - Collector (Ic) (Max) :31A;Current - Collector Pulsed (Icm) :120A;Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :1.8V @ 15V, 17A;Power - Max :100W;Switching Energy :230µJ (on), 1.18mJ (off);Input Type :Standard;Td (on/off) @ 25°C :21ns/200ns;Test Condition :480V, 17A, 23 Ohm, 15V;Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ);Mounting Type :Through Hole;Package / Case :TO-247-3;Supplier Device Package :TO-247AC;Gate Charge :51nC;Standard Package :25;Other Names :*IRG4PC30FPBF、SP001537154、;。You can download IRG4PC30FPBF Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information IRG4PC30FPBF Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- STGF19NC60KD
- Manufacturer:IGBT tube

- STGP7NC60HD
- Manufacturer:IGBT tube

- IRG4PC30FPBF
- Manufacturer:IGBT tube

- FGA25N120ANTDTU_F109
- Manufacturer:IGBT tube

- FGL60N100BNTDTU
- Manufacturer:IGBT tube