- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Discrete Semiconductor Products > Transistors - IGBTs - Single |
| Series | PowerMESH™ |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| IGBT Type | - |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 16A |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 75A |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.75V @ 15V, 12A |
| Power - Max | 32W |
| Switching Energy | 165µJ (on), 255µJ (off) |
| Input Type | Standard |
| Td (on/off) @ 25°C | 30ns/105ns |
| Test Condition | 480V, 12A, 10 Ohm, 15V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Supplier Device Package | TO-220FP |
| Gate Charge | 55nC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 31ns |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 50 |
| Other Names | 497-12595-5 STGF19NC60KD-ND |
| Datasheet | |
|---|---|
| No Data | |
- Commodity Description
STGF19NC60KD by ST Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。STGF19NC60KD Price reference $ 0.6691。STGF19NC60KD - Categories :Discrete Semiconductor Products > Transistors - IGBTs - Single
;Series :PowerMESH™
;Packaging :Tube;Part Status :Active;IGBT Type :-;Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :600V;Current - Collector (Ic) (Max) :16A;Current - Collector Pulsed (Icm) :75A;Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :2.75V @ 15V, 12A;Power - Max :32W;Switching Energy :165µJ (on), 255µJ (off);Input Type :Standard;Td (on/off) @ 25°C :30ns/105ns;Test Condition :480V, 12A, 10 Ohm, 15V;Operating Temperature :-55°C ~ 150°C (TJ);Mounting Type :Through Hole;Package / Case :TO-220-3 Full Pack;Supplier Device Package :TO-220FP;Gate Charge :55nC;Reverse Recovery Time (trr) :31ns;Standard Package :50;Other Names :497-12595-5、STGF19NC60KD-ND、;。You can download Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information STGF19NC60KD Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- STGF19NC60KD
- Manufacturer:IGBT tube

- STGP7NC60HD
- Manufacturer:IGBT tube

- IRG4PC30FPBF
- Manufacturer:IGBT tube

- FGA25N120ANTDTU_F109
- Manufacturer:IGBT tube

- FGL60N100BNTDTU
- Manufacturer:IGBT tube