- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Class AB |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Max Output Power x Channels @ Load | 700mW x 1 @ 8 Ohm |
| Voltage - Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Features | Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| TPA301DR.pdf | |
- Commodity Description
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8SOIC
- Related Products
Popular Models

- LM2841XBMKX
- Manufacturer:TI

- TL494CDR
- Manufacturer:TI

- MSP430G2001IPW14R
- Manufacturer:TI

- TPS61220DCKR
- Manufacturer:TI

- BQ2022ADBZR
- Manufacturer:TI