- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Number of Outputs | 2 |
| Frequency - Max | 300kHz |
| Duty Cycle | 45% |
| Voltage - Supply | 7 V ~ 40 V |
| Buck | Yes |
| Boost | Yes |
| Flyback | Yes |
| Inverting | No |
| Doubler | No |
| Divider | No |
| Cuk | No |
| Isolated | No |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| TL494CDR.pdf | |
- Commodity Description
Voltage Mode PWM Controller 40V 200mA 16-Pin SOIC T/R
- Related Products
Popular Models

- LM2841XBMKX
- Manufacturer:TI

- TL494CDR
- Manufacturer:TI

- MSP430G2001IPW14R
- Manufacturer:TI

- TPS61220DCKR
- Manufacturer:TI

- BQ2022ADBZR
- Manufacturer:TI