- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Regulator Topology | Positive Fixed |
| Voltage - Output | 3.3V |
| Current - Output | 150mA |
| Voltage - Dropout (Typical) | 0.13V @ 150mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input | Up to 5.5V |
| Current - Limit (Min) | 150mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Datasheet | |
|---|---|
| TPS78233DDCR.pdf | |
- Commodity Description
LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin TSOT-23 T/R
- Related Products
Popular Models

- LM2841XBMKX
- Manufacturer:TI

- TL494CDR
- Manufacturer:TI

- MSP430G2001IPW14R
- Manufacturer:TI

- TPS61220DCKR
- Manufacturer:TI

- BQ2022ADBZR
- Manufacturer:TI