- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > Embedded - Microcontrollers |
| Series | STM8S |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Core Processor | STM8 |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 16MHz |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 16 |
| Program Memory Size | 8KB (8K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 128 x 8 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.95 V ~ 5.5 V |
| Data Converters | A/D 5x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 20-UFQFN |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 3,000 |
| Datasheet | |
|---|---|
| STM8S003F3U6TR.pdf | |
- Commodity Description
MCU 8-Bit STM8S STM8 CISC 8KB Flash 3.3V/5V 20-Pin UFQFPN T/R
- Related Products
Popular Models

- TS482IDT
- Manufacturer:ST

- LM723CN
- Manufacturer:ST

- STM8S003F3P6
- Manufacturer:ST

- STM8S003F3P6TR
- Manufacturer:ST

- STM8S003F3U6TR
- Manufacturer:ST