- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 25 |
| Packaging | Tube |
| Regulator Topology | Positive Adjustable |
| Voltage - Output | 2 V ~ 37 V |
| Current - Output | 150mA |
| Voltage - Dropout (Typical) | - |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input | 9.5 V ~ 40 V |
| Current - Limit (Min) | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Datasheet | |
|---|---|
| LM723CN.pdf | |
- Commodity Description
RoHS: Not Compliant
- Related Products
Popular Models

- TS482IDT
- Manufacturer:ST

- LM723CN
- Manufacturer:ST

- STM8S003F3P6
- Manufacturer:ST

- STM8S003F3P6TR
- Manufacturer:ST

- STM8S003F3U6TR
- Manufacturer:ST