- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Type | Transceiver |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 300mV |
| Data Rate | 235Kbps |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| SP3232EEY-L/TR.pdf | |
- Commodity Description
SP3232EEY-L/TR by Sipex Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。SP3232EEY-L/TR Price reference $ 0.2862。SP3232EEY-L/TR - Standard Package :1;Packaging :Cut Tape (CT);Type :Transceiver;Protocol :RS232;Number of Drivers/Receivers :2/2;Duplex :Full;Receiver Hysteresis :300mV;Data Rate :235Kbps;Voltage - Supply :3 V ~ 5.5 V;Operating Temperature :-40°C ~ 85°C;Mounting Type :Surface Mount;Package / Case :16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width);。You can download SP3232EEY-L/TR Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information SP3232EEY-L/TR Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- MAX232DRG4
- Manufacturer:RS232

- SP232EEN-L/TR
- Manufacturer:RS232

- SP202EEN
- Manufacturer:RS232

- SP3232EEN-L/TR
- Manufacturer:RS232

- SP3232EEY-L/TR
- Manufacturer:RS232