- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Transceiver |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/Receivers | 2/2 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 500mV |
| Data Rate | 120Kbps |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| MAX232DRG4.pdf | |
- Commodity Description
IC DUAL EIA-232 DRVR/RCVR 16SOIC
- Related Products
Popular Models

- MAX232DRG4
- Manufacturer:RS232

- SP232EEN-L/TR
- Manufacturer:RS232

- SP202EEN
- Manufacturer:RS232

- SP3232EEN-L/TR
- Manufacturer:RS232

- SP3232EEY-L/TR
- Manufacturer:RS232