- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Driven Configuration | Half-Bridge |
| Channel Type | Synchronous |
| Number of Drivers | 2 |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 13.2 V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.7V, 3.4V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | - |
| Input Type | Non-Inverting |
| Rise / Fall Time (Typ) | 16ns, 11ns |
| Operating Temperature | 0°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-DFN (2x2) |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 35V |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 3,000 |
| Other Names | NCP5901MNTBG-ND NCP5901MNTBGOSTR |
| Datasheet | |
|---|---|
| NCP5901MNTBG.pdf | |
- Commodity Description
Driver 2-OUT Hi/Lo Side Inv/Non-Inv 8-Pin DFN EP T/R
- Related Products
Popular Models

- AUIRS2128S
- Manufacturer:Power transformer

- ZXGD3009DYTA
- Manufacturer:Power transformer

- FAN5110MX
- Manufacturer:Power transformer

- FAN5109BMX
- Manufacturer:Power transformer

- NCP81151MNTAG
- Manufacturer:Power transformer