- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Gate Drivers |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Driven Configuration | High-Side |
| Channel Type | Single |
| Number of Drivers | 1 |
| Gate Type | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply | 12 V ~ 20 V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.8V, 2.5V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 290mA, 600mA |
| Input Type | Inverting |
| Rise / Fall Time (Typ) | 80ns, 40ns |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap) | 600V |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 95 |
| Other Names | SP001511742 |
| Datasheet | |
|---|---|
| AUIRS2128S.pdf | |
- Commodity Description
AUIRS2128S , MOSFET 功率驱动器, 290mA, 反相, 8针 SOIC封装
- Related Products
Popular Models

- AUIRS2128S
- Manufacturer:Power transformer

- ZXGD3009DYTA
- Manufacturer:Power transformer

- FAN5110MX
- Manufacturer:Power transformer

- FAN5109BMX
- Manufacturer:Power transformer

- NCP81151MNTAG
- Manufacturer:Power transformer