- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 3,000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Applications | Overvoltage Protection Controller, Current Limit |
| Voltage - Input | 1.2 V ~ 28 V |
| Voltage - Supply | 1.2 V ~ 28 V |
| Current - Supply | 42μA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFDFN Exposed Pad |
| Datasheet | |
|---|---|
| NCP367OPMUEOTBG.pdf | |
- Commodity Description
Overvoltage Protector with 2.8A OCP and VBAT?Detect
- Related Products
Popular Models

- BL8509C-263DCRM
- Manufacturer:Power monitor

- XC61CC3002MR
- Manufacturer:Power monitor

- APR3415BMTR-G1
- Manufacturer:Power monitor

- CAT874-80ULGT3
- Manufacturer:Power monitor

- UCC24650DBVR
- Manufacturer:Power monitor