- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > Interface - I/O Expanders |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Last Time Buy |
| Number of I/O | 4 |
| Interface | I²C, SMBus |
| Interrupt Output | No |
| Features | POR |
| Output Type | Push-Pull |
| Current - Output Source/Sink | 10mA, 25mA |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Other Names | 568-12121-ND 935277415112 PCA9536D PCA9536D,112-ND PCA9536D-ND |
| Datasheet | |
|---|---|
| PCA9536D,112.pdf | |
- Commodity Description
I2C/SMBus GPIO Expander 5.5V 8-Pin SO Tube
- Related Products
Popular Models

- PCA9570GMH
- Manufacturer:Port expansion

- FXL6408UMX
- Manufacturer:Port expansion

- PCA9571GUX
- Manufacturer:Port expansion

- LC709006V-TLM-E
- Manufacturer:Port expansion

- JLC1562BN
- Manufacturer:Port expansion