- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > Interface - I/O Expanders |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Number of I/O | 8 |
| Interface | I²C |
| Interrupt Output | No |
| Features | POR |
| Output Type | Push-Pull |
| Current - Output Source/Sink | - |
| Clock Frequency | 1MHz |
| Voltage - Supply | 1.1 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-XFQFN |
| Supplier Device Package | 12-XQFN (2x1.7) |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 4,000 |
| Other Names | 568-12400 935302687115 PCA9571GU,115 PCA9571GUX-ND |
| Datasheet | |
|---|---|
| PCA9571GUX.pdf | |
- Commodity Description
I2C GPIO Expander 3.6V 12-Pin XQFN T/R
- Related Products
Popular Models

- PCA9570GMH
- Manufacturer:Port expansion

- FXL6408UMX
- Manufacturer:Port expansion

- PCA9571GUX
- Manufacturer:Port expansion

- LC709006V-TLM-E
- Manufacturer:Port expansion

- JLC1562BN
- Manufacturer:Port expansion