- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 5,000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Number of I/O | 8 |
| Interface | I2C |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | POR |
| Output Type | Open Drain |
| Current - Output Source/Sink | 25mA |
| Frequency - Clock | 400kHz |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 4 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-UFQFN |
| Datasheet | |
|---|---|
| FXL6408UMX.pdf | |
- Commodity Description
I2C GPIO Expander 3.6V 16-Pin UMLP T/R
- Related Products
Popular Models

- PCA9570GMH
- Manufacturer:Port expansion

- FXL6408UMX
- Manufacturer:Port expansion

- PCA9571GUX
- Manufacturer:Port expansion

- LC709006V-TLM-E
- Manufacturer:Port expansion

- JLC1562BN
- Manufacturer:Port expansion