- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > Interface - I/O Expanders |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Number of I/O | 8 |
| Interface | I²C |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | POR |
| Output Type | Push-Pull |
| Current - Output Source/Sink | - |
| Clock Frequency | 400kHz |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Other Names | 296-42161-2 |
| Datasheet | |
|---|---|
| TCA9554DBQR.pdf | |
- Commodity Description
IC I/O EXPANDER I2C 8BIT 16TSSOP
- Related Products
Popular Models

- PCA9570GMH
- Manufacturer:Port expansion

- FXL6408UMX
- Manufacturer:Port expansion

- PCA9571GUX
- Manufacturer:Port expansion

- LC709006V-TLM-E
- Manufacturer:Port expansion

- JLC1562BN
- Manufacturer:Port expansion