- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 95 |
| Packaging | Tube |
| Number of I/O | 8 |
| Interface | I2C, SMBus |
| Interrupt Output | Yes |
| Features | - |
| Output Type | Open Drain |
| Current - Output Source/Sink | - |
| Frequency - Clock | 400kHz |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| XRA1206IG16-F.pdf | |
- Commodity Description
Interface - I/O Expanders 8 Bit I2C GPIO Expander
- Related Products
Popular Models

- PCA9570GMH
- Manufacturer:Port expansion

- FXL6408UMX
- Manufacturer:Port expansion

- PCA9571GUX
- Manufacturer:Port expansion

- LC709006V-TLM-E
- Manufacturer:Port expansion

- JLC1562BN
- Manufacturer:Port expansion