- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Integrated Circuits (ICs) > Interface - I/O Expanders |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Number of I/O | 8 |
| Interface | I²C |
| Interrupt Output | No |
| Features | DAC, POR |
| Output Type | Open Drain |
| Current - Output Source/Sink | - |
| Clock Frequency | 100kHz |
| Voltage - Supply | 4.2 V ~ 6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Other Names | JLC1562BFELOS |
| Datasheet | |
|---|---|
| JLC1562BFEL.pdf | |
- Commodity Description
Interface - I/O Expanders I2C Bus I/O Expander
- Related Products
Popular Models

- PCA9570GMH
- Manufacturer:Port expansion

- FXL6408UMX
- Manufacturer:Port expansion

- PCA9571GUX
- Manufacturer:Port expansion

- LC709006V-TLM-E
- Manufacturer:Port expansion

- JLC1562BN
- Manufacturer:Port expansion