- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1,000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switch Type | USB Switch |
| Number of Outputs | 1 |
| Ratio - Input | Output |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | P-Channel |
| Interface | On/Off |
| Voltage - Load | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 2A |
| Rds On (Typ) | 60 mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| AAT4625IKS-T1.pdf | |
- Commodity Description
USB 1-CH PWR SW, AL EN 8MSOP
- Related Products
Popular Models

- SZNUD3105DMT1G
- Manufacturer:Large current drive

- AP2822AKBTR-G1
- Manufacturer:Large current drive

- ULN2003G-S16-R
- Manufacturer:Large current drive

- MDC3105LT1
- Manufacturer:Large current drive

- SI1865DDL-T1-GE3
- Manufacturer:Large current drive