- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 96 |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 4 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 0.1 V/μs |
| Gain Bandwidth Product | 400kHz |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 0.2pA |
| Voltage - Input Offset | 12μV |
| Current - Supply | 40μA |
| Current - Output / Channel | 70mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8 V ~ 5 V, ±0.9 V ~ 2.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| AD8609ARUZ.pdf | |
- Commodity Description
OP Amp Quad GP R-R I/O ±2.5V/5V 14-Pin TSSOP Tube
- Related Products
Popular Models

- AD623ARZ
- Manufacturer:Instrumentation amplifier

- INA128UA/2K5
- Manufacturer:Instrumentation amplifier

- AD8226ARZ
- Manufacturer:Instrumentation amplifier

- AD8226ARMZ
- Manufacturer:Instrumentation amplifier

- AD623AN
- Manufacturer:Instrumentation amplifier