- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | Instrumentation |
| Number of Circuits | 1 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | 1.2 V/μs |
| Gain Bandwidth Product | - |
| -3db Bandwidth | 1MHz |
| Current - Input Bias | 500pA |
| Voltage - Input Offset | 30μV |
| Current - Supply | 900μA |
| Current - Output / Channel | 18mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.6 V ~ 36 V, ±2.3 V ~ 18 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| AD620ARZ-REEL.pdf | |
- Commodity Description
SP Amp INSTR Amp Single ±18V 8-Pin SOIC N T/R
- Related Products
Popular Models

- AD623ARZ
- Manufacturer:Instrumentation amplifier

- INA128UA/2K5
- Manufacturer:Instrumentation amplifier

- AD8226ARZ
- Manufacturer:Instrumentation amplifier

- AD8226ARMZ
- Manufacturer:Instrumentation amplifier

- AD623AN
- Manufacturer:Instrumentation amplifier