- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 98 |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | Voltage Feedback |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 185 V/μs |
| Gain Bandwidth Product | 64MHz |
| -3db Bandwidth | 62MHz |
| Current - Input Bias | 1.4μA |
| Voltage - Input Offset | 500μV |
| Current - Supply | 2.6mA |
| Current - Output / Channel | 100mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 12.6 V, ±1.35 V ~ 6.3 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| XR8052ASO8.pdf | |
- Commodity Description
XR8052ASO8
- Related Products
Popular Models

- LM358S
- Manufacturer:General amplifier

- LM358G-S08-R
- Manufacturer:General amplifier

- LM324DR2G
- Manufacturer:General amplifier

- LM358DR2G
- Manufacturer:General amplifier
.jpg)
- XR8052ASO8
- Manufacturer:General amplifier