- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | 0.6 V/μs |
| Gain Bandwidth Product | 1MHz |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 45nA |
| Voltage - Input Offset | 2mV |
| Current - Supply | 1.5mA |
| Current - Output / Channel | 40mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3 V ~ 32 V, ±1.5 V ~ 16 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| LM358DR2G.pdf | |
- Commodity Description
LM Series 0.6 V/us 32 V SMT Single Supply Dual Operational Amplifier - SOIC-8
- Related Products
Popular Models

- LM358S
- Manufacturer:General amplifier

- LM358G-S08-R
- Manufacturer:General amplifier

- LM324DR2G
- Manufacturer:General amplifier

- LM358DR2G
- Manufacturer:General amplifier
.jpg)
- XR8052ASO8
- Manufacturer:General amplifier