- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Amplifier Type | J-FET |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | - |
| Slew Rate | 16 V/μs |
| Gain Bandwidth Product | 4MHz |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 20pA |
| Voltage - Input Offset | 3mV |
| Current - Supply | 1.4mA |
| Current - Output / Channel | 40mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 6 V ~ 36 V, ±3 V ~ 18 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| TL082CDT.pdf | |
- Commodity Description
OP Amp Dual GP ±18V 8-Pin SO N T/R
- Related Products


