- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Circuit Protection > TVS - Diodes |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 15V |
| Voltage - Breakdown (Min) | - |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | - |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - |
| Power - Peak Pulse | - |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | 0.05pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package | 0603 |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 15,000 |
| Other Names | 490-9324-2 LXES03AAA1-098-ND |
| Datasheet | |
|---|---|
| LXES03AAA1-098.pdf | |
- Commodity Description
ESD Suppressor Diode Array ±15kV 2-Pin SMD Paper T/R - Tape and Reel (Alt: LXES03AAA1-098)
- Related Products
Popular Models

- LXES15AAA1-153
- Manufacturer:ESD

- LXES03AAA1-098
- Manufacturer:ESD

- RL0603E005M300K
- Manufacturer:ESD

- LESD9D5.0CT5G C SOD-923
- Manufacturer:ESD

- LESD8D5.0CT5G C SOD-882
- Manufacturer:ESD