- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Circuit Protection > TVS - Diodes |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Zener |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 4V |
| Voltage - Breakdown (Min) | - |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | - |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - |
| Power - Peak Pulse | - |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | 0.05pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 1005 |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 10,000 |
| Other Names | 490-13210-2 |
| Datasheet | |
|---|---|
| LXES15AAA1-153.pdf | |
- Commodity Description
LXES15AAA1-153 by muRata Design and production,in Chip1Cloud Spot sales,And can pass Chip1Cloud Purchasing。LXES15AAA1-153 Price reference $ 0.0078。LXES15AAA1-153 - Categories :Circuit Protection > TVS - Diodes
;Series :-;Packaging :Tape & Reel (TR);Part Status :Active;Type :Zener;Bidirectional Channels :1;Voltage - Reverse Standoff (Typ) :4V;Voltage - Breakdown (Min) :-;Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :-;Current - Peak Pulse (10/1000µs) :-;Power - Peak Pulse :-;Power Line Protection :No;Applications :General Purpose;Capacitance @ Frequency :0.05pF @ 1MHz;Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA);Mounting Type :Surface Mount;Package / Case :0402 (1005 Metric);Supplier Device Package :1005;Standard Package :10,000;Other Names :490-13210-2、;。You can download LXES15AAA1-153 Chinese information、Pin map、DatasheetData sheet function specification,In the information LXES15AAA1-153 Detailed pin diagram and function application circuit diagram voltage and usage method and tutorial
- Related Products
Popular Models

- LXES15AAA1-153
- Manufacturer:ESD

- LXES03AAA1-098
- Manufacturer:ESD

- RL0603E005M300K
- Manufacturer:ESD

- LESD9D5.0CT5G C SOD-923
- Manufacturer:ESD

- LESD8D5.0CT5G C SOD-882
- Manufacturer:ESD