- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Multiplexer |
| Circuit | 4 x 2 |
| Independent Circuits | 1 |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 3.6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| 74LVX157MX.pdf | |
- Commodity Description
Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SOIC N T/R
- Related Products
Popular Models

- 7SB385AMX1TCG
- Manufacturer:Encoding and decoding chip

- 74LVC1G19GV,125
- Manufacturer:Encoding and decoding chip

- 74LVC1G19GW,125
- Manufacturer:Encoding and decoding chip

- 74LVX157MX
- Manufacturer:Encoding and decoding chip

- 74LVC1G157GV,125
- Manufacturer:Encoding and decoding chip