- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 4,000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Transceiver |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/Receivers | 3/5 |
| Duplex | Full |
| Receiver Hysteresis | 500mV |
| Data Rate | 120Kbps |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V, 7.5 V ~ 15 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| AZ75232GTR-G1.pdf | |
- Commodity Description
RS-232 Drivers and Receivers T/R
- Related Products
Popular Models

- AIP74HC245
- Manufacturer:Wireless transceiver chip

- MC1489MELG
- Manufacturer:Wireless transceiver chip

- NLX2G07AMUTCG
- Manufacturer:Wireless transceiver chip

- NLVU1GT125AMUTCG
- Manufacturer:Wireless transceiver chip

- NLVX2G16AMUTCG
- Manufacturer:Wireless transceiver chip