- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,000 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Receiver |
| Protocol | RS232 |
| Number of Drivers/Receivers | 0/4 |
| Duplex | - |
| Receiver Hysteresis | 250mV |
| Data Rate | - |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 75°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| MC1489MELG.pdf | |
- Commodity Description
Quad Receiver RS-232 14-Pin SOIC EIAJ T/R
- Related Products
Popular Models

- AIP74HC245
- Manufacturer:Wireless transceiver chip

- MC1489MELG
- Manufacturer:Wireless transceiver chip

- NLX2G07AMUTCG
- Manufacturer:Wireless transceiver chip

- NLVU1GT125AMUTCG
- Manufacturer:Wireless transceiver chip

- NLVX2G16AMUTCG
- Manufacturer:Wireless transceiver chip