- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 50 |
| Packaging | Tube |
| Type | General Purpose |
| Number of Elements | 4 |
| Output Type | CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2 V ~ 32 V, ±1 V ~ 16 V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 5mV @ 30V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25μA @ 5V |
| Current - Output (Typ) | 16mA @ 5V |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Hysteresis | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| LM339D.pdf | |
- Commodity Description
Voltage Comparator, Quad, 14 Pin, Plastic, SOP
- Related Products
Popular Models

- LM393DR2G
- Manufacturer:Voltage Comparator

- LM339DR2G
- Manufacturer:Voltage Comparator

- LM393G-S08-R
- Manufacturer:Voltage Comparator

- LM339DT
- Manufacturer:Voltage Comparator

- LM2903DR2G
- Manufacturer:Voltage Comparator