- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Type | General Purpose |
| Number of Elements | 2 |
| Output Type | CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2 V ~ 36 V, ±1 V ~ 18 V |
| Voltage - Input Offset (Max) | 7mV @ 30V |
| Current - Input Bias (Max) | 0.25μA @ 5V |
| Current - Output (Typ) | 16mA @ 5V |
| Current - Quiescent (Max) | 2.5mA |
| CMRR, PSRR (Typ) | - |
| Propagation Delay (Max) | - |
| Hysteresis | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| LM2903DR2G.pdf | |
- Commodity Description
LM Series 36 V 250 nA Surface Mount Low Offset Voltage Dual Comparator - SOIC-8
- Related Products
Popular Models

- LM393DR2G
- Manufacturer:Voltage Comparator

- LM339DR2G
- Manufacturer:Voltage Comparator

- LM393G-S08-R
- Manufacturer:Voltage Comparator

- LM339DT
- Manufacturer:Voltage Comparator

- LM2903DR2G
- Manufacturer:Voltage Comparator