- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Circuit Protection > TVS - Diodes |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | Zener |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5V (Max) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 6.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 18.6V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 9.4A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse | 174W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | Automotive |
| Capacitance @ Frequency | 80pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-79, SOD-523 |
| Supplier Device Package | SOD-523 |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 3,000 |
| Other Names | ESD5Z5.0T1G-ND ESD5Z5.0T1GOSTR ESD5Z50T1G |
| Datasheet | |
|---|---|
| ESD5Z5.0T1G.pdf | |
- Commodity Description
ESD Suppressor TVS 5V Automotive 2-Pin SOD-523 T/R
- Related Products
Popular Models

- CESD5V0D5
- Manufacturer:TVS

- CESD5V0D1 KE SOD-123
- Manufacturer:TVS

- RLSD52A051C
- Manufacturer:TVS

- CESD5V0AP 5M SOT-23
- Manufacturer:TVS

- ESD5Z5.0T1G
- Manufacturer:TVS