- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Type | Transceiver |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 30mV |
| Data Rate | 200Kbps |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| SN65HVD3082EDR.pdf | |
- Commodity Description
IC RS485 TRANSCEIVER LP 8-SOIC
- Related Products
Popular Models

- MAX3085
- Manufacturer:RS-485,RS-422

- TP8485E-SR
- Manufacturer:RS-485,RS-422

- SP485EEN-L/TR
- Manufacturer:RS-485,RS-422

- SN75176BDR
- Manufacturer:RS-485,RS-422

- SN75176BP
- Manufacturer:RS-485,RS-422