- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Type | Transceiver |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 50mV |
| Data Rate | - |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| SN75176BDR.pdf | |
- Commodity Description
IC TXRX DIFF BUSS 8SOIC
- Related Products
Popular Models

- MAX3085
- Manufacturer:RS-485,RS-422

- TP8485E-SR
- Manufacturer:RS-485,RS-422

- SP485EEN-L/TR
- Manufacturer:RS-485,RS-422

- SN75176BDR
- Manufacturer:RS-485,RS-422

- SN75176BP
- Manufacturer:RS-485,RS-422