- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Categories | Circuit Protection > TVS - Varistors, MOVs |
| Series | AVR-M |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Energy | 0.05J |
| Number of Circuits | 1 |
| Maximum DC Volts | 7.5V |
| Capacitance @ Frequency | 130pF @ 1kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCV |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Varistor Voltage (Min) | 9.6V |
| Varistor Voltage (Typ) | 12V |
| Varistor Voltage (Max) | 14.4V |
| Current - Surge | 10A |
| Additional Resources | |
|---|---|
| Standard Package | 10,000 |
| Other Names | 445-2534-2 AVRM1005C120MTAAB AVRM1005C120MTAAB-ND |
| Datasheet | |
|---|---|
| AVR-M1005C120MTAAB.pdf | |
- Commodity Description
Var MLV 7.5VDC 10A 12V 0402 SMD Automotive T/R
- Related Products
Popular Models

- AVR-M1005C120MTAAB
- Manufacturer:Pressure sensitive resistance

- AVRL101A1R1NTB
- Manufacturer:Pressure sensitive resistance

- 07D431K
- Manufacturer:Pressure sensitive resistance

- 05D471K
- Manufacturer:Pressure sensitive resistance

- 05D431K
- Manufacturer:Pressure sensitive resistance