- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 80 |
| Packaging | Tube |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Number of Circuits | 2 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Slew Rate | 2.6 V/μs |
| Gain Bandwidth Product | 3MHz |
| -3db Bandwidth | - |
| Current - Input Bias | 1pA |
| Voltage - Input Offset | 500μV |
| Current - Supply | 625μA |
| Current - Output / Channel | 13mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 16 V, ±1.35 V ~ 8 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| TLV272IDGK.pdf | |
- Commodity Description
Operational Amplifiers - Op Amps 550-uA/Ch 3-MHz Rail-to-Rail Out
- Related Products



