- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 1 |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Logic Type | Monostable |
| Independent Circuits | 2 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Propagation Delay | 65ns |
| Current - Output High, Low | 5.2mA, 5.2mA |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 6 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| 74HC123D,653.pdf | |
- Commodity Description
Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO T/R
- Related Products
Popular Models

- NE555DR
- Manufacturer:Integrated

- NE555G-S08-R
- Manufacturer:Integrated

- NE555P
- Manufacturer:Integrated

- CD74HCT123M96
- Manufacturer:Integrated

- SA555DR
- Manufacturer:Integrated