- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Logic Type | Monostable |
| Independent Circuits | 2 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Propagation Delay | 25ns |
| Current - Output High, Low | 4mA, 4mA |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| CD74HCT123M96.pdf | |
- Commodity Description
Multivibrator, Monostable Type, 16 Pin, Plastic, SOP
- Related Products
Popular Models

- NE555DR
- Manufacturer:Integrated

- NE555G-S08-R
- Manufacturer:Integrated

- NE555P
- Manufacturer:Integrated

- CD74HCT123M96
- Manufacturer:Integrated

- SA555DR
- Manufacturer:Integrated