- Technical Parameter
| Product Attributes | |
|---|---|
| Standard Package | 2,500 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Logic Type | Monostable |
| Independent Circuits | 2 |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Propagation Delay | 9.6ns |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Datasheet | |
|---|---|
| 74VHC221AFT.pdf | |
- Commodity Description
MULTIVIBRATOR DUAL MONO 16TSSOP
- Related Products
Popular Models

- NE555DR
- Manufacturer:Integrated

- NE555G-S08-R
- Manufacturer:Integrated

- NE555P
- Manufacturer:Integrated

- CD74HCT123M96
- Manufacturer:Integrated

- SA555DR
- Manufacturer:Integrated